29 Ekim 2009 Perşembe

ÇAĞIMIZIN VEBASI :((

S.A.
Çağımızın vebası grip e bir yenisi daha eklendi. H1N1 Nam-ı diğer Domuz Gribi.

Gelin bu hastalığa yakalanmadan önlemini alalım. Basit ama etkili önlemler bizi ve sevdiklerimizi bu vebadan kurtarabilir.

Aşağıda okuyacağınız önlemler Dr.Vinay Goyal tarafından herkesin yararlanabilmesi için yayınlanmıştır.

DOMUZ GRİBİ’nden korunmak için basit fakat etkili önlemler.


Mikrobun vücuda giriş noktaları yalnızca burun delikleri, ağız ve boğaz yoluyla olmaktadır. Çok bulaşıcı bir yapıya sahip olmasından dolayı her türlü önleme karşı H1N1 virüsüyle temas etmekten kaçınmak veya korunmak imkânsızdır.


H1N1 virüsüyle temas etmek virüsün vücutta çoğalması kadar önemli değildir.


Sağlığınız yerinde ve H1N1 hastalık belirtileri göstermiyorken virüsün vücutta üremesini, belirtilerin daha da şiddetlenmesini ve ikincil enfeksiyonları n gelişmesini önlemek için dikkatimizi N95 veya tamiflu gibi ilaçları stoklamaya vermek yerine çoğu bildirgelerde bahsedilmeyen bazı çok basit önlemleri uygulayabiliriz.

1. Ellerin sıklıkla yıkanması ( Bütün bildirgelerde bahsedilmiştir)

2. “Hands-off-the- face” “Ellerinizle yüzünüze dokunmayın” yaklaşımı.  Yemek,  banyo ve yara bakımı gibi zorunluluklar dışında yüzünüzün herhangi bir yerine dokunmaktan kaçınınız.

3. Ilık tuzlu suyla günde iki kere gargara yapınız( tuza güvenmiyorsanız listerin kullanınız). H1N1 ‘in boğaz ve burun boşluklarında çoğalıp enfeksiyona sebep olarak karakteristik belirtileri göstermesi için 2 -3 güne ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir kişinin ılık, tuzlu suyla gargara yapmasının etkisi hastalığa yakalanmış olan bir kişinin tamiflu kullanması ile aynıdır. Bu basit ucuz fakat güçlü önleyici yöntemi küçümsemeyiniz.

4. Yukarıdaki 3. Önleme benzer olarak; Burnunuzun içini en az günde bir kere ılık tuzlu suyla temizleyiniz. *Günde bir kere burnunuzu sümkürün ve sonra ılık tuzlu suya batırılmış pamuk tamponlarla silerek temizleyiniz. Bu yolla burnunuzda bulunacak virüs sayısını etkili bir şekilde azaltmış olursunuz.


5. Narenciye suları gibi C vitamin bakımından zengin olan yiyecekler kullanarak doğal bağışıklığınızı güçlendiriniz. Eğer ilave olarak C vitamin kullanmak zorunda iseniz emilimi artırmak için mutlaka Çinko ile birlikte alınız.


6. Bitkisel çaylar, çay, kahve gibi sıcak veya ılık içeceklerden içebildiğiniz kadar çok içiniz. Sıcak içecekler içmek gargara yapmakla aynı etkiye sahiptir, fakat ters yöne doğru. Sıcak içecekler virüsleri yaşamaları mümkün olmayan ortama sahip olan mideye doğru yıkayarak götürürler. H1N1 virüsü mide’de çoğalamaz, herhangi bir zarar veremez ve hayatiyetini devam ettiremez.

Sizinde  okuduğunuz üzere evde hiçbir ek masraf yapmadan yapılabilecek basit işlemler .
"TEDBİR KULDAN TAKDİR ALLAH'TAN" demişler . Biz tedbirimizi alalımda Takdir-i İlahiyi Rabbimize bırakalım.

selam ve dua ile


3 yorum:

ibay dedi ki...

dediğin gibi neyazıkki çağımızın vebası oldu biranda domuz gribi...üstelik sadece bizim ülkemizdede değil neredeyse küresel bir hastalık oldu... bilgiler için sağol allah razı olsun

arzu dedi ki...

ne demek efendim rica eder her zaman beklerim

selam ve dua ile

ibay dedi ki...

geliriz :)))))))))