22 Kasım 2009 Pazar

KADIN . . ."İnneme'n-nisâ' şakâyıku'r-ricâl ; Şüphesiz kadın, erkeğin şakayığıdır."
Hadis-i Şerif
Şakayık (yaban lalesi, gelincik çiçeği)

Alemler Sultanı Efendimiz (s.a.v) kadını gelincik çiçeğine benzetmiş. Hepimiz biliriz ki "gelincik" çok güzel her yerde yetişebilen hassas ve narin bir çiçektir. Onu öyle dikkatli tutarız ki elimize alırken , en ufak yanlış bir hareketimizde bile yapraklarını dökebilir . . .

 Kadın

Kalıp değil bir fikir...
Elmas sorguçlu fakir;
Açıkta sırrı bakir;
Kadın...

Çölde kaçan bir serap;
Yönü kementli mihrap...
Madeni som ıstırap;
Kadın...

Dipsiz hasrete tuzak;
En yakınken en uzak....
Tadı zehrinde erzak;
Kadın...


Bir işaret, bir misal;
Ayrılık remzi visal...
Allah`a yol bir timsal;
Kadın...

Necip Fazıl Kısakürek


"Kadın Nedir Aslında

Bir kadın çocuktur aslında. Çocuk gibi davranmayı sever. Erkeğin kendisine bir çocuğa gösterdiği şefkati göstermesini de ister. Bir çocuğu okşar gibi incitmekten korkarak okşamalıdır erkek kadını. Ama hiçbir kadın çocuk muamelesi görmek istemez. Söylediği şeyler çocukça da olsa dinlenilmesini,dikkate alınmasını ister. Yani bir kadının çocukluk yapmasına izin vereceksiniz ama asla onu bir çocuk olarak görmeyeceksiniz.

Bir kadın güçlüdür aslında.
Hatta erkeklerden çok daha güçlüdür. Ama bu gücünü her zaman ortaya koymasını sevmez. İster ki erkeğin gücü kendisine huzur versin. Kendi kendine yapabileceği şeyleri bile erkeğin yapmasını bekler. Böylece hem daha kadın olduğunu hissedecektir hem de erkeğinin ne kadar güçlü olduğunu görecektir. Ancak kadını gücünü göstermek istediğinde onu engelleyemezsiniz. Yapmak istediği bir şey varsa mutlaka yapar.


Bir kadın sevgilidir aslında.
İçinde her zaman sevgiyi taşır. Sevdiklerinden kolay kolay ayrılamaz. Sevdiklerini kolay kolay. kıramaz. Zor sever ama tam sever. Bir kadının tam anlamıyla sevebilmesi için yüreğinin kabul ettiğini beyninin de kabul etmesi gerekir. Ve sevmezse de onu asla sevmeye zorlayamazsınız. Belki kolayca yüreğine girebilirsiniz. Ancak beyninde yer etmemişseniz her an terk edilebilirsiniz. Sevmediği halde terk etmeyen kadınlar da var elbette. Bunun nedeni ise engelleyemedikleri "acımak" duygusudur.


Bir kadın yalnızdır aslında.
Hiçbir zaman kadını bütünüyle elde edemezsiniz. Kendisine ait bir dünyası vardır ve orada hep yalnızdır. O dünyaya kimsenin girmesine izin vermez. Hiçbir anahtar o dünyanın kapısını açamaz. Yalnızlık onun sığınağıdır. O sığınağa ne zaman gireceğine,ne kadar kalacağına hep kendisi karar verir. Sığınaktayken oradan çıkmaya zorlarsanız onu sonsuza dek kaybedebilirsiniz.


Bir kadın çılgındır aslında.
Neler yapabileceğini erkek aklı hayal bile edemez. Yaratıcılığının sınırı yoktur. Ama bunu ortaya çıkartmak için hayatının erkeğini bekler. Hoyratça harcamaz yaratıcılığını. Sadece erkeğine saklar. Bir kadının gerçek erkeği olmayı başarabilmişseniz çok şanslısınız demektir. Çünkü yaşamınız asla sıradan olmayacaktır.

Bir kadın hayattır aslında.
Çünkü hayatın içinde olan her şey ancak kadınlar olduğunda anlam kazanıyor. Yemek yemek. su içmek bile. Bir kadının elinden içtiğiniz suyla kendi kendinize bardağı doldurup içtiğiniz su arasındaki lezzet farkını anlayabiliyor musunuz?

Anlıyorsanız ne mutlu size. Anlamıyorsanız ne yazık ki yaşamıyorsunuz."

Alıntıdır ; http://www.fatihcolor.com/kadinlar/kadinnedir.html

Sizce kadın nedir ?

selam ve dua ile

2 yorum:

susamcorekotu dedi ki...

s a. sevgili arsel,kadın;kuldur,eşdir,anadır,mürebbiyedir, merhamet haya timsalidir.
dört gözle beklediğin cevaba gelince :)) böreğin yufkasını arefe günü açıp,pişirmeni bayram sabahı ısıtmanı tavsiye ederim.Pişirmeden bırakırsan hamurun kıvamı kaçabilir iç malzemesi su salabilir,bozulabilir.cevapta geciktim,affola şimdiden kolay gelsin,bereketli olsun.
A E O

naki dedi ki...

cnaım begenmene sevındım eşarpdanlıgımı :)
adresını gonderırsen seve eve gönderırım sana bu hedıyemı :)
bened iki adet mevcut..
ayrıca cok ciddiyim adresını göndermemzlık yapma:)
mail olarak atmayı üşendım..hemen bur dan yazdım sen cevabını mail olarak gönder bana bayram ertesi postalarım inşallah.